reklama

Krehkosť demokracie: Švejk, Putin a fake news

Cesta do pekla je neraz dláždená dobrými úmyslami. Dobré úmysly  a snahy odhaľovať šíriteľov falošných správ, demaskovať ich a uvádzať všetky fakty na pravú mieru sa môžu však stať cestou k určitej formy názorovej diktatúry.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V demokratickej spoločnosti stále viac začína prevládať všeobecné presvedčenie, že verejnú mienku príliš ovplyvňujú rôzne fake news a hoaxy. Ide iba o premyslenú, riadenú ruskú propagandu. Šíria ich alternatívne médiá a sociálne siete. Nachádzame sa teda v úplnej novej situácii, nebezpečnej a mali by sme ju riešiť.

Nezabúdajme však, že cesta do pekla je neraz dláždená dobrými úmyslami. Takou cestou sa môžu stať práve aj dobré úmysly a snahy odhaľovať šíriteľov falošných správ (hoaxov a fake news), demaskovať ich a uvádzať všetky fakty na pravú mieru. Česi už preto majú policajný útvar proti dezinformáciám, my zatiaľ len dobrovoľníkov, ale zato agilných. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Uvádzať iba fakty? Čo povedal Churchill: „Verím len tej štatistike, ktoré som si sám sfalšoval.“ A Disraeli (Twain): „Sú tri druhy klamstiev: Lži, prekliate lži a štatistiky.“

Nežili sme ale už v takej dobe? Nepamätáte na socializmus? Nebojovalo sa proti rôznym šíriteľom fake news aj v dávnejšej minulosti, napr. že Zem sa točí okolo Slnka? Neexistovala oficiálna línia? Čo sa nám nehodí do oficiálnej línie je fake a hoax? Zavrhneme všetky domnienky a špekulácie ako spôsob uvažovania? Neexistovali v minulosti indexy zakázaných spisovateľov alebo novinárov a nepanoval strach medzi obyčajnými ľuďmi, že povedia alebo napíšu niečo, čo ho môže zaradiť na index alebo im skaziť život? Nepoznáme z dejín hon na čarodejnice?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Rôzne polopravdy, lži, legendy, ohovárania, riadené klamlivé správy, ale aj odvážne domnienky alebo špekulácie, tu boli vždy. Sociálne siete neboli, ale krčmové reči, babské táraniny, existovali zaručené správy ako to bolo v skutočnosti, kto za tým stojí, a tiež zaručené lieky mastičkárov a ľudových liečiteľov. A alternatívne médiá? Z dejín vieme, že na šírenie bludov každá moc využívala kostoly a autoritu cirkvi. Nepamätáme sa na štvavé vysielačky ako boli Slobodná Európa, Hlas Ameriky, Volá Londýn alebo Deutsche Welle, ktoré šírili bludy medzu ľuďmi a ohrozovali naše ľudovo-demokratické zriadenie? Mnohí si spomenú, ako za neúrodu zemiakov bola zodpovedná invázia mandelinky zemiakovej z USA. Necháme si teraz ohrozovať našu demokraciu a slobodu? Nezavedieme oficiálnu líniu?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V našich končinách sme vždy radi sledovali a zakazovali. A nielen v dobe socializmu, Rozpamätajte sa na Švejka a poviedky Jaroslav Haška (inak dočasného boľševika), kde tajní policajti po krčmách sledovali každé slovo, výrok proti Cisárovi pánovi. Ak začuli, nekompromisne poslali nešťastníka do väzenia. Nebola to vtedy ruská propaganda, ktorá slovanské duše zbavovala odhodlania bojovať za Cisára pána až do roztrhania tela? A nepamätáte sa, ako sme v dobe perestrojky, mohli menej kritizovať ZSSR ako v ňom samotnom.

A dnes? Ako sa kriticky staviame, k politike USA – nielen tej Trumpovej -, ale vo všeobecnosti, k pomerom v USA? Môžeme ju kritizovať? Či naša servílnosť je opäť omnoho vyššia než v samotných USA. Či sa vydáme cestou Ukrajiny a zakážeme vstup americkému hercovi Stevenovi Seagalovi? A čo iní neprajní kritickí herci USA ako Robert Redford, George Clooney, Kevin Spacey, Sean Penn alebo Michael Moore. Nezakážeme ich? Skôr ich nebudeme na Slovensku vôbec šíriť. Jeden taký nepodarenec Oliver Stone, ktorý sa dočkal v našich končinách kritiky za interview s Putinom, v minulých rokoch navštívil filmový festival v Karlových Varoch. Vtedy ho razantne kritizovala kultúrna novinárka renomovaného pravicového médiá, ktorá za socializmu úspešne prosperovala, obdivovala seriály ako Major Zeman alebo o Klementovi Gottwaldovi. A niekto odhalil, že použila proti Stoneovi rovnaký slogan, ako použila v 80. rokoch, iba zamenila USA a Sovietsky zväz (Rusko).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

My a Česi radi zabúdame na svoju históriu, nepriznávame sa k nej a prepisujeme, búrame (naposledy pomník obetiam v Prešove), nahovárame si, že to bolo inak, že sme boli iní, že sme správali inak, napr. v období socializmu (v Česku rezonovala cez leto kauza francúzskej historičky Muriel Blaive). Nielen u nás búra. Búra sa v Čechách, zvlášť v Prahe. A nedávno, sa objavili návrhy na zbúranie dominanty „sovietskej socialistickej“ Varšavy Paláca kultúry a vedy, zbúranie histórie krajiny. Náš bývalý spoluobčan Milan Kundera toto naše preborníctvo v prepisovaní a zabúdaní popísal vo svojich svetoznámych románoch.

Kde ale hľadať príčinu tejto krízy? Mediálna vojna a šírenie lží a poloprávd sa rozšírili sa rozpútali s interpretáciou vojen v Sýrii a Líbyi, konfliktu na Ukrajine a imigračnou vlnou do EÚ. Komplexné a dôsledné informovanie o týchto zložitých konfliktoch nie je jednoduché a mainstreamové médiá nenašli dostatok priestoru, alebo vôle, čo vyvolalo dopyt po alternatívnych informáciách a konšpiráciách. Treba si priznať, že veľa nebolo dodnes povedaného. Napríklad o vojne v Sýrii sa píše neprestajne, ale o vojne v Jemene málokedy, aj to dosť skreslene. Prečo v proxy vojne medzi Iránom a Saudskou Arábiou, je Irán vždy ten zlý, pričom pod teokratickou kupolou prebieha obmedzený, ale čulý demokratický a občiansky život s mnohými mocenskými záujmami. Je lžou, že na Ukrajine deň po dohode medzi vládou a opozíciou za asistencie EÚ (Nemecka, Francúzska a Poľska) a Ruska došlo k protiústavnému ozbrojenému štátnemu prevratu, vykonaným nevedno presne kým? Alebo ako sa píše o dôvodoch migrácie ľudí do Európy? O tom, že týchto ľudí niekto navádza, že sú donútení sa zbaviť celého svojho majetku, že na nich zarábajú kriminálne gangy (obchod s ľuďmi) alebo európski podnikatelia zamestnávajúci načierno, sa začalo písať v mainstreame až nedávno. Kritizovať islam, zvyky a požiadavky moslimov sa stalo chúlostivým. Lenže treba sa rozpamätať ako sa o nich písalo po 11.9. 2001? Napríklad, čo písala slávna svetová novinárka Oriana Fallaciová. Alebo Salman Rushdie.

Áno je evidentné, že Rusko šíri svoju propagandu sveta a ovplyvňuje cielene verejnú mienku v rôznych štátoch. Ale nerobia to aj ostatné veľmoci? Nemiešali sa USA otvorene do ruských volieb v roku 1996 alebo v roku 2012 ako cez leto povedal Putin s tým, že oboznámil aj Obamu a Kerryho? Naopak, bol to americký právnik Cass Sunstein, ktorý v roku 2008 spolu s Adrianom Vermuelom publikoval o kognitívnej infiltrácii a jej prospešnom využití. Neskôr sa stal vysoko postaveným pracovníkom v Obamovom Bielom dome.

Ako si napr. poradiť s článkami, v ktorých bývalý člen Reaganovho ekonomického tímu, prednášateľ na prestížnych univerzitách a prispievateľ v rešpektovaných periodikách P.C. Roberts napísal, že americkí neokonzervatívci sú presvedčení, že môžu vyhrať jadrovú vojnu s Ruskom a Čínou, že obeťou bude celá Európa, a že jeden ruský generál na konferencii povedal, že USA sú pripravené na prvý jadrový úder voči Rusku. Je agent Ruska? Čo keď si to Rusi skutočne myslia?

Naša cesta by sa skôr mala zamerať na analýzu a obmedzenie prudkého nárastu (verbálneho) násilia v spoločnosti, zvlášť medzi mladšou generáciou. Nie je príčina tohto nárastu ukrytá v ponuke filmov a videohier plných násilia, krvi a zabíjania, kde si vybičované negatívne emócie a nenávisť hľadajú svoje uplatnenie a prejavenie v reálnom svete? ? Kto ich vyrába, odkiaľ prichádzajú a kto ich šíri? Obmedziť ich? Ale to by bolo zasahovanie do slobodného podnikania.

Ako je stále možné, že sociálne siete, ako napr. FB, môžu verejne šíriť lži, nenávisť, vyhrážanie, posmech, urážky. Neprispievajú a nepodieľa sa ony tiež nepriamo na šírení týchto zlých javov. A obmedziť alebo zakázať určité statusy a vyjadrenia na FB? Lenže nato nemáme stále silu. . Kto viac je zodpovedný za šírenie zla Google a FB alebo Zem a vek? Ale aspoň sa už v Európe diskutuje, že sa tvrdšie zasiahne proti Googlu, FB a Twitteru. 

Existuje množstvo legitímnych nevyjasnených otázok, a pokiaľ sa nebude o nich komplexne a poctivo informovať, bude to živná pôda pre konšpiračné teórie, fantázie, alternatívne médiá a podkopávanie demokracie.

Igor Daniš

Igor Daniš

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Igor Daniš (1968), ekonóm a publicista. Vyštudoval NHF EU (1991). Pracoval v EÚ SAV, na MF SR a ČR, na FM a FF UK a v NR SR. Publikoval od roku 1993 v rôznych médiách. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

19 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu